Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzewóz ładunków ponadnormatywnych - zmiany

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marcin Karaskiewicz | 2017-12-13 17:34:42
przewóz ładunków ponadnormatywnych

przewóz ładunków

W dniu 19 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii (NFM) nr 36/2017 (IX.18): https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1700036.NFM, zastępujące poprzednie rozporządzenie o numerze 13/2010.

W rozporządzeniu określono limity wielkości, obciążenie na oś, obciążenia grupowe i całkowitą masę pojazdów objętych zezwoleniem. W porównaniu z poprzednim dekretem zmieniły się limity wielkości licencji na okres, okres ważności (dzienny, tygodniowy, miesięczny, 3, 6, 12-miesięczny), opłaty za licencje (opłaty za nadwagę i opłaty proceduralne) oraz ich metodologia obliczania.

Opłata za licencję składa się z opłaty proceduralnej i opłaty za nadwagę. Opłaty proceduralne są płatne we wszystkich przypadkach, natomiast opłata za nadwagę jest wymagana, gdy obciążenie na oś, obciążenie grupowe lub całkowita masa pojazdu przekracza wartość dopuszczalną. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, z dniem 1 stycznia 2018 r. wprowadzona zostanie opłata dodatkowa dotyczaca wielkości, która spowoduje naliczenie dodatkowych opłat za wszystkie ponadgabarytowe pojazdy. Niewielki wzrost ceny będzie można zauważyć w pozwoleniach okresowych.

Ponieważ opłaty w nowym systemie obliczane są w oparciu o odchylenie procentowe

od dopuszczalnych limitów wagowych i wielkościowych, więc nie można ich przedstawić

w zwyłych tabelach. W niedalekiej przyszłości zostanie utworzony kalkulator wartości, który pozwoli szybko uzyskać dokładną kwotę opłat licencyjnych.

 

 

Pozwolenie na przewóz można uzyskać, składając wniosek. Ta prośba może zostać przesłana z elektronicznego systemu Zarządcy (który jest dostępny na razie w języku węgierskim, ale w najbliższych planach Zarządca ma przetłumaczyć go na angielski) lub wypełniając formularz, który można przesłać do Zarządcy pocztą elektroniczną, faksem lub pocztą: 

Email: info@kozut.hu,

Fax: + 361-336-8778,

Adres: 1024 Budapeszt Fényes Elek u. 7-13.

Oprócz powyższych opcji, w punktach pomiarowych na węgierskich granicach krajowych można również uzyskać zezwolenie, a także ubiegać się o pozwolenia za pośrednictwem węgierskich spedytorów.

Ponieważ formularz jest w języku węgierskim, nie można go znaleźć na angielskojęzycznej stronie internetowej (która jest w przygotowaniu). Formularz można znaleźć w poniższym linku pod nazwą "Közútkezelői hozzájárulás (Útvonalengedély) kérelem nyomtatvány":

http://internet.kozut.hu/utvonalengedelyezes/Lapok/jogszabalyok-dokumentumok.aspx

 

 

Okresowe licencje wydane przed 19 września 2017 r. musiały zostać na nowo wydane w związku z nowym rozporządzeniem. Oznacza to odbudowę prawie 4000 licencji, które są stale wymieniane przez pracowników w stacjach pomiarowych. Dotyczy to również przypadków, gdzy ktoś pojawi się z okresową licencją wydaną w starym systemie. Nowa data wygaśnięcia jest taka sama jak data wygaśnięcia pierwotnej licencji, więc ważność nowego pozwolenia będzie identyczna z datą starego.

Pozwolenia, wydane po 19 września 2017 r., będą ważne tylko do 31 grudnia 2017 r.

Koniec okresu ważności licencji powinien zatem zostać sprawdzony przez przewoźników.

 

Okres ważności pojedynczego, jednorazowego pozwolenia wynosi 3 dni, a okresowe licencje są ważne na dany dzień; tygodniowe na 10 dni; miesięczne na jeden miesiąc; oraz 3, 6, 12 miesięcy. Jednorazowe pozwolenie uprawnia do jednorazowego transportu, a okresowe na nieograniczoną liczbę.

 

Na angielskiej stronie internetowej Zarządcy aktualnie dostępne są tabele i kwoty jeszcze starego systemu.

Informacje w języku angielskim można uzyskać poprzez napisanie e-mail na adres Zarządcy Dróg Publicznych: info@kozut.hu e-mail.

Zarządca Dróg Publicznych systematycznie wysyła do swoich klientów (w tym polskich klientów również) informacje dotyczące pozwoleń.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka sł&...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka sł...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka sł&...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert