Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki od osób fizycznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:09:41
polska, węgry, lengyelország, magyarország

Znaczną część modyfikacji zawiera „ustawa CLVI z 2011r. o zmianie ustaw dotyczących podatków oraz ustaw z nimi powiązanych."

Znaczną część modyfikacji zawiera „ustawa CLVI z 2011r. o zmianie ustaw dotyczących podatków oraz ustaw z nimi powiązanych."

I. Składki ubezpieczenia społecznego - ustawa LXXX. z 1997 roku

Od 1 stycznia 2010 roku opłacane wcześniej składki przez pracodawcę jak i pracownika zostają uzupełnione o jednolitą składkę rynku pracowniczego, która jest niczym innym jak połączeniem składek solidarnościowych opłacanych dotychczas przez pracodawców, pracowników, przedsiębiorców.

1/ Wysokość składek:

a) pracodawca - stawkę ubezpieczenia społecznego zastąpił podatek opłat socjalnych opłacany przez pracodawcę, który wynosi 27%

Ponadto pracodawca ma obowiązek opłacenia 1,5% tzw. składki na kształcenie zawodwe.

b) pracownik - suma składek ubezpieczeniowych opłacanych przez pracownika wzrosła do 18,5%.

  • stawka ubezpieczenia społecznego opłacanego przez ubezpieczonego wynosi w sumie 8,5% (w tym składka ubezpieczenia zdrowotnego przeznaczona na świadczenia w naturze 4%, składka ubezpieczenia zdrowotnego 3%, składka solidarnościowa tzw. rynku pracy 1,5%),
  • składka ubezpieczenia emerytalnego wynosi 10%,
  • zniesiono obowiązkowe składki członkowskie dla członków prywatnych kas emerytalnych. Zamiast składek członkowskich mają oni wpłacić 10% składkę emerytalną.

2/ Od 2012 roku górna granica wymagalności indywidualnych składek emerytalnych wynosi rocznie 7.942.200,- HUF, jej kwota dzienna: 21,700,- HUF. Jeżeli suma zapłaconych przez pracownika składek emerytalnych w ciągu roku osiągnęła maksymalną granicę wpłat emerytalnych, ubezpieczony nie musi dalej ich płacić.

3/ W przypadku zawarcia kilku stosunków pracy w roku 2012 za każdy z nich należy uiścić 3%-ową składkę świadczeń zdrowotnych.

II. Podatek od dochodów osobistych (SZJA) - Ustawa CXVII. z 1995 roku

1/ Podatek liniowy

- nie zmieniła się stawka podatku liniowego dla dochodów osób fizycznych (SzJA) i wynosi ona 16%,

- zgodnie z rozporządzeniem o zachowaniu wartości netto wynagrodzeń pracowniczych, wynagrodzenia pracowników na rok 2012 należy tak ustalać, aby suma miesięcznego wynagrodzenia netto (po odciągnięciu podatku dochodowego) nie była mniejsza od sumy wynagrodzenia miesięcznego netto wypłaconej w roku 2011.

- w 2012 roku w zależności od wysokości dochodu zostaje zniesione częściowo super ubruttowienie. Ubruttowienia nie trzeba przeprowadzić odnośnie części dochodów do wysokości 2 milionów 424 tys. forintów (miesięcznie: 202 tys. Forintów.) Należy ubruttowić dochody powyżej 202.000,- HUF/m-c - podstawa opodatkowania SzJA wynosi: 1,27% tej części dochodu +202.000 HUF.) Podstawą wyliczenia składek ubezpieczeń społecznych nadal jest dochód, a nie kwota super ubruttowiona

2/ Zmiana opodatkowania świadczeń pozapłacowych

Od 2012 roku nastąpiła zmiana w opodatkowaniu świadczeń pozapłacowych (tzw. Cafeteria). Należy powiększyć wartość świadczeń pozapłacowych o 19% i opłacić od uzyskanej sumy podatek dochodowy 16% oraz 10% składek za ubezpieczenie społeczne, co daje w rezultacie obciążenie podatkowe w wysokości 30,94%, a obciążenia publiczne związane z pensją wynoszą tylko 28,5%. W związku z powyższym dodatki pozapłacowe przestały być korzystniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy.

3/ Ulgi podatkowe

Od dnia 1 stycznia 2012 roku zniesiono ulgi podatkowe, zachowano jedynie ulgę dla drobnych producentów rolnych uzależnioną od wyznaczonych limitów i ulgę rodzinną już od 1 dziecka. Ulga rodzinna polega na pomniejszeniu skonsolidowanej podstawy opodatkowania. Kwota odliczenia jest zależna od ilości posiadanych dzieci i jest naliczana na dany miesiąc:

- od 1-2 dzieci - 62 500 HUF,

- od 3 wzwyż - 206 250 HUF

Osoby uprawnione do skorzystania z ulgi prorodzinnej:

a) osoba, która według przepisów ustawy o wspieraniu rodziny jest uprawniona do zasiłku rodzinnego, wyłączając osoby, które otrzymują zasiłek z tytułu:

  • prowadzenia domu dziecka,
  • prowadzenia instytucji społecznych,
  • prowadzenia zakładów poprawczych i zakładów karnych dla osób nieletnich;

b) kobieta w ciąży i jej małżonek, którzy żyją we wspólnym gospodarstwie domowym;

c) dziecko (osoba) uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego;

d) osoba otrzymująca zasiłek z tytułu niepełnosprawności

W przypadku osób opisanych w punkcie b)-d) dot. małżeństwa żyjącego w jednym gospodarstwie domowym, ulgę może odliczyć tylko jedna osoba z małżeństwa, wybór osoby jest dowolny.

 

opr. G. Jankiewicz WPHI

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert