Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPozwolenia, koncesje, ograniczenia działalności gospodarczej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:07:43
polska, węgry, lengyelország, magyarország

Pozwolenia, koncesje, ograniczenia działalności gospodarczej

1. Działalność podlegająca koncesjonowaniu.

Koncesje są urzędowym potwierdzeniem, iż dana spółka uzyskała częściowy lub całkowity monopol na prowadzenie danej działalności gospodarczej. Szczegółowe postanowienia odnośnie koncesji zawiera ustawa z 1991 roku numer XVI. Umowa koncesyjna dotyczy działalności zastrzeżonej dla państwa lub jednostki samorządowej, którą to działalność i wynikające z tego prawa, obowiązki i dochody państwo lub samorząd ceduje na tę spółkę, która wygrała ogłoszony w tym celu konkurs. Konsecja przyznawana jest na czas określony, najdłużej na 35 lat. Przedmiotem koncesji może być prowadzenie działalności przewozów kolejowych, prowadzenie lotniska międzynarodowego, transport rurociągowy, magazynowanie paliw, wytwarzania i handel materiałami rozczepialnymi, prowadzenie podstawowych usług pocztowych, gier losowych i hazardowych.

2. Pozwolenia urzędowe na powstanie spółki

Pozwolenie takie przy zakładaniu spółki jest konieczne, jeżeli nakazuje to ustawa. Bez takiego pozwolenia spółka nie może w ogóle powstać, musi ono zostać uzyskane przed założeniem spółki i dołączone do wniosku o rejestrację firmy. Takie pozwolenie muszą uzyskać m.in. instytucje kredytujące i prowadzące działalność finansową, biura usług pogrzebowych.

3. Pozwolenie urzędowe na prowadzenie działalności

Innym rodzajem pozwolenia jest pozwolenie na prowadzenie działalności. Spółkę można powołać bez takiego pozwolenia. Może ona prowadzić działalność w dziedzinach, dla których nie jest potrzebne pozwolenie na prowadzenie działalności. Natomiast na którą potrzebne jest takie pozwolenie, można rozpocząć tylko po jego uzyskaniu. Pozwolenie takie należy przedstawić Sądowi Rejestrowemu, który wpisze je do rejestru spółki. Pozwolenie na działalność potrzebne jest m.in. do prowadzenia działalności rzeczoznawcy, prowadzenia działalności handlowej w sklepie, schroniska i hotelu dla zwierząt. Obowiązek uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności może narzucić ustawa, rozporządzenie rządu lub rozporządzenie właściwego ministra.

4. Działalność związana z posiadaniem odpowiedniego wykształcenia lub/i uprawnień

Niektóre rodzaje działalności mogą być prowadzone pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień (wykształcenia), albo przez właściciela firmy lub jego pracownika. Można prowadzić działalność nawet wówczas, gdy żaden z pracowników lub właścicieli nie posiada stosownych uprawnień, ale wykonuje je osoba trzecia posiadająca takie uprawnienia na podstawie umowy. Wymagania odnośnie posiadania uprawnień może narzucić każdy rodzaj aktu prawnego z wyjątkiem rozporządzenia samorządu lokalnego.

5. Ograniczenie związane z posiadaniem określonej formy prawnej

Niektóre rodzaje działalności mogą prowadzić tylko spółki określonej formie prawnej. Działalność bankowa, finansowa, ubezpieczeniowa, prowadzenie składów publicznych oraz niektóre rodzaje działalności na które niezbędna jest koncesja mogą być prowadzone przez spółki akcyjne. Działalność rzecznika patentowego przypisana jest do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a prowadzenie apteki do spółki komandytowej.

6. Obowiązek zgłoszenia działalności

Przed rozpoczęciem niektórych działalności należy dokonać urzędowego zgłoszenia do organu administracyjnego właściwego na adres siedziby. Dotyczy to np. zgłoszenia automatów do gier, wydawania czasopism.

7. Obowiązek rejestracji działalności

W tym przypadku spółka do tej pory nie może rozpocząć działalności, dopóki nie zostanie zarejestrowana we właściwym rejestrze. Dotyczy to np. organizowania podróży, działalności kurierskiej, pośrednictwa handlu nieruchomości, tłumaczeń.

 

Ponieważ liczba dziedzin działalności gospodarczej, które podlegają wymienionym powyżej ograniczeniom/obowiązkom jest bardzo duża i nie jest ujęta w jednym akcie prawnym, każdorazowo przed podjęciem decyzji o podjęciu danej działalności należy zapoznać się z przepisami szczegółowymi.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert