Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek budowlany na Węgrzech w 2013 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:58:50
polska, węgry, lengyelország, magyarország

W ocenie ekspertów rynek budowlany na Węgrzech po 6 latach pomału wychodzi na prostą, jednak udział małych przedsiębiorstw jest znikomy.

W ocenie ekspertów rynek budowlany na Węgrzech po 6 latach pomału wychodzi na prostą, jednak udział małych przedsiębiorstw jest znikomy.

Według GKI Zrt., firmy specjalizującej się w badaniu rynku, można liczyć na wzrost produkcji w wysokości 4% w skali roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy odnotowano największy spadek, ta tendencja wzrostowa warta jest docenienia. Niezmiennie głównym źródłem obrotów w węgierskim sektorze budowlanym są inwestycje w ramach budownictwa podziemnego, w tym budowa dróg, kolei czy rozbudowa infrastruktury. Budownictwo mieszkaniowe nadal jest w stagnacji.

Według danych KSH (węgierskiego GUS), bazując na wstępnych danych statystycznych, produkcja węgierskiego przemysłu budowlanego w sierpniu br. była wyższa od o 14,6% od produkcji w sierpniu 2012 r. (dane nieoczyszczone i oczyszczone pokrywają się) oraz o 4% (dane oczyszczone) wyższa od produkcji w lipcu br. Wzrost w okresie styczeń-sierpień r/r wyniósł 7,5%.

W ujęciu r/r ilość podpisanych umów na koniec sierpnia 2013 r. była wyższa o 47,6% w porównaniu do sierpnia 2012 r., w tym na umowy na budowę budynków o 28%, głównie dzięki kontraktom na budowę obiektów na rzecz służby zdrowia, budynków przemysłowych, w mniejszej mierze zaś na potrzeby instytucji oświatowych. Ilość umów na budowę różnego rodzaju obiektów wzrosła o 62,5% dzięki kilku kontraktom o dużej wartości zawartym na budowę nowych odcinków tras szybkiego ruchu oraz umowom na realizację projektów budowlanych na rzecz rozwoju poszczególnych miast. Portfel zamówień wg. stanu na koniec sierpnia 2013 r. był większy o 24,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, (ilość umów zawartych na budowę budynków była większa o 5,9%, innych obiektów - o 32,4%).

Według opinii p. László Koji, wiceprzewodniczącego Krajowego Związku Przedsiębiorców Branży Budowlanej (ÉVOSZ) przy analizie 14,6% wzrostu produkcji budowlanej należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że wynik dla sierpnia 2012 r. charakteryzował się spadkiem o 5%, w porównaniu do już i tak niskich wyników, które powstały na skutek ciągłych spadków w okresie ostatnich 6 lat. P. Koji zaznaczył również, że zawarte umowy dotyczą w większości prac przy dużych obiektach użyteczności publicznej lub kilku inwestycji drogowych, kolejowych, tramwajowych, obiektów sportowych, placówek ochrony zdrowia o dużej wartości i – z wyjątkami – mniejsze firmy raczej w nich nie uczestniczą, a więc poprawa wyników produkcji sektora tak naprawdę dotyczy ich w małym stopniu.

P. Koji zaznaczył również, że wartość produkcji sektora budowlanego w 2012 r. wyniosła 1600 mld HUF, a więc był to niski wynik w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy wynik ten wynosił 2300 mld HUF. Dodał, że do poprawy małych przedsiębiorstw sektora budowlanego mogą przyczynić się nowe inwestycje w budownictwie wysokościowym.

Wskaźnik cen wybranych obiektów budowlanych

 

(III kw. 2013)

 

Rodzaj inwestycji

Poprzedni kwartał=100

Poprzedni rok=100

Budynki jednomieszkaniowe

100,6

102,1

Budynki o dwóch lub więcej lokalach mieszkalnych

100,6

102,0

Budynki hotelowe

100,7

102,2

Urzędy

100,7

103,0

Supermarkety, małe obiekty handlowe

100,6

102,2

Budynki przemysłowe oraz magazyny

100,6

102,7

Drogi

101,5

104,2

 

Źródło: KSH (GUS)

 

WPHI Budapeszt

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert