Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemysł chemiczny na Węgrzech w 2013 r. w opinii MAVESZ

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:56:43
polska, węgry, lengyelország, magyarország

W opinii p. Ivána Budaia, przewodniczącego Węgierskiego Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Przemysłu Chemicznego (MAVESZ) w niedługim czasie obroty sektora osiągną wartość sprzed 2008 r.

W opinii p. Ivána Budaia, przewodniczącego Węgierskiego Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Przemysłu Chemicznego (MAVESZ) w niedługim czasie obroty sektora osiągną wartość sprzed 2008 r.

Obrót artykułami chemicznymi wzrósł w tym roku przede wszystkim dzięki poszerzeniu rynków eksportowych, jednak za wcześnie jeszcze na pożegnanie z kryzysem, głownie z powodu spadków sprzedaży na rynku krajowym i nadmiernych regulacji obowiązujących dla tej gałęzi przemysłu, które obniżają jej wydajność. W wielu przypadkach przepisy obowiązujące na Węgrzech są ostrzejsze niż te obowiązujące w UE i nadal równolegle z procedurami UE producenci muszą przeprowadzać procedury odpowiednie dla przepisów węgierskich, co znacznie przedłuża proces wdrażania zmian w produkcji. Drugim czynnikiem obniżającym konkurencyjność producentów węgierskich jest wysoka cena energii koniecznej do produkcji, a zwłaszcza obowiązek zakupu zielonej energii, co oznacza zwiększenie kosztów energii o 2,5-4%. W listopadzie br. podniesione zostały również dla odbiorców przemysłowych koszty przyłączenia do sieci oraz inne związane z tym opłaty, co podnosi koszt produkcji energii o kolejny 1%. W opinii MAVESZ wysokie koszty energii koniecznej do produkcji stanowią jednak problem ogólnie dla całej Europy.

Produkcja węgierskiego przemysłu chemicznego w 2/3 składa się z wytwarzania produktów petrochemicznych oraz produktów bazowych do produkcji tworzyw sztucznych. Produkcja substancji i produktów chemicznych w okresie styczeń-wrzesień br. wzrosła o ponad 7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Produkcja produktów bazowych do produkcji tworzyw sztucznych o znaczącym udziale w tej gałęzi przemysłu wzrosła natomiast o 20,9%, duże wzrosty odnotowano również w produkcji m.in. farb i materiałów powłokowych, produktów chemicznych do użytku w rolnictwie oraz środków czystości. Małe przedsiębiorstwa wypracowują 20% obrotów tej gałęzi przemysłu, dając jednocześnie pracę 80% wszystkim zatrudnionym w tym sektorze. Obecnie przemysł chemiczny na Węgrzech zatrudnia blisko 13 tys. osób, a w branży działa ok. 250 firm. Węgierski eksport produktów chemicznych trafia głownie na rynki europejskie.

Istniejące na Węgrzech firmy bądź już inwestują, bądź mają w planach inwestycje m.in. w branży petrochemicznej (rozbudowa sieci sprzedaży, ale także rozbudowa zakładów produkujących nawozy sztuczne). Firmy pokładają nadzieję w kolejnej perspektywie finansowej, w ramach której więcej środków ma być przeznaczone na rozwój gospodarki.

Same firmy, pomimo lepszych w tym roku wyników, wyrażają ostrożny optymizm w ocenianiu przyszłego roku. Austriacki DonauChem liczy na lepsze wyniki w br. - firma ma w planach wzrost zatrudnienia m.in. w związku z budową nowego zakładu w Płd. Budzie, głównie na potrzeby dystrybucyjne, ale inwestycja nie uzyskała jeszcze koniecznych pozwoleń. W tym roku spółka otworzyła natomiast w Kazinbarcika k. Miskolca nową fabrykę produkującą chemikalia do oczyszczania wody. Kilkunastoprocentowy wzrost obrotów odnotowała w tym roku firma BorsodChem Zrt., głównie dzięki eksportowi (pomimo generalnie mniejszego zainteresowania ich produktami na zachodzie Europy). Odnotowany zysk spółka zawdzięcza również inwestycjom podwyższającym efektywność produkcji. Kombinat Chemiczny w Tisza (Tiszai Vegyi Kombinát) odnotowuje najlepsze wyniki w tym roku od czasu załamania rynku w latach poprzednich. TVK jako część Mol Downstream (jednego z członków grupy Mol) został objęty programem ograniczenia kosztów. W tym roku dla spółki korzystnie kształtowały się również kursy walut. TVK liczy na jeszcze lepsze wyniki w związku z planowaną na 2015 r. inwestycją w nowy zakład produkcji butadienu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert