Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuObniżą się koszty systemu przejęcia energii odnawialnej tzw. KÁT

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:51:36
polska, węgry, lengyelország, magyarország

Dzięki zmniejszeniu się potrzeb na energię na cele wyrównawcze całościowo obniży się koszt systemu przejęcia energii odnawialnej tzw. KÁT. Wprowadzona zmiana, jak informuje Węgierski Urząd ds. Regulacji Rynku Energetycznego, z jednej strony zmniejsza ryzyka dla sprzedawców energii elektrycznej, jak również może przynieść miliardowe oszczędności dla zarządcy systemu przyjęcia (dalej MAVIR Zrt.) poprzez zmniejszenie ilości potrzebnej energii na cele wyrównawcze.

Dzięki zmniejszeniu się potrzeb na energię na cele wyrównawcze całościowo obniży się koszt systemu przejęcia energii odnawialnej tzw. KÁT. Wprowadzona zmiana, jak informuje Węgierski Urząd ds. Regulacji Rynku Energetycznego, z jednej strony zmniejsza ryzyka dla sprzedawców energii elektrycznej, jak również może przynieść miliardowe oszczędności dla zarządcy systemu przyjęcia (dalej MAVIR Zrt.) poprzez zmniejszenie ilości potrzebnej energii na cele wyrównawcze.

W poprzednim rozwiązaniu systemu sprzedawcy prądu przekazywali fizycznie przydzielone im całościowo ilości energii. Dla sprzedawców energii elektrycznej – w tym ich końcowych konsumentów – ilość dostępnej energii w systemie KÁT stanowiła niepewną, co powodowało konieczność obsługi ryzyka z tym związanego, a co za tym idzie zwiększeniem kosztów. Postulatem ze strony firm, było, skoro to oni ponoszą te koszty, by przydział fizyczny został zaniechany. Tego rozwiązania ze względów ostrożnościowych nie przyjęto w nowym systemie. Nowym elementem systemu jest, że część zielonej energii nie zostaje fizycznie przydzielona sprzedawcom, ale zostaje sprzedana na giełdzie energii (na razie nie całość, a część, by nie powodować wahań na giełdzie). Sprzedane przez MAVIR jako pakiet, wyrównane w czasie ilości sprzedawcy łatwiej przyjmują do swoich portfolio, co daje przewidywalność w planowaniu. Do giełdy energii elektrycznej, zarządzanej częściowo przez HUPX SA trafiają niewykorzystane ilości. MAVIR już nie na miesiąc naprzód musi podawać HUPX-owi ilości dostępnych do sprzedaży, a tylko jeden dzień wcześniej, a te ilości mogą nawet godzinowo się zmieniać, co daje możliwość wyeliminowania MAVIR konieczności zabezpieczania większych ilości energii na potrzeby wyrównawcze (produkcja zielonej energii jest zależna od pogody, więc produkcja jest trudna do planowania nawet do 3-4 dni naprzód).

Najkorzystniejszą właściwością nowego modelu w systemie jest możliwość zmiany ilości dostępnej energii do sprzedaży nawet na jeden dzień przed rzeczywistym przekazaniem energii. Oznacza to, że MAVIR opracuje miesięczny cykl bilansowy na bazie podanych mu przez producentów planów produkcyjnych, z tego przygotuje pakiety dla sprzedawców, a nadwyżki będzie sprzedawał na giełdzie energii. Producenci energii mogą do godziny 10 dnia poprzedzającego dzień produkcji przesłać zmiany w tym planie, zaś MAVIR do godziny 11 może przesłać zmiany ilości dostępnej energii do HUPX, co daje mu możliwość uwzględnienia wszelkich zmian w produkcji naniesionych przez producentów. Trudno ocenić związane z tym oszczędności, ale mogą one wynieść rocznie od 1,5 mld Huf do 6 mld Huf., zaś wypływające z tego korzyści odczują końcowi odbiorcy (jako że koszty utrzymania KÁT ponoszą już tylko ci odbiorcy, którzy nie mają uprawnień do usługi powszechnej).

W styczniu br. cena transferowa zielonej energii w nowym systemie wzrosła. W grudniu 2013r wyniosła 38,12 Huf/kWh, zaś w styczniu 52,8 Huf/kWh, a w lutym-kwietnia 49-50 Huf/kWh. Zmiana wynikła z faktu, że wcześniej odbiorcy musieli przejąć całą dostępną zieloną energię, ale w nowym modelu już mniej – natomiast przydzielone im koszty nie zostały w takim samym stopniu zmniejszone. Powodem tego jest, że cena otrzymana na giełdzie HUPX nie pokrywa kosztów uzyskania dostępnej tam energii, a tą różnicę też pokrywają sprzedawcy. Ten wpływ jest nieznacznie niwelowany przez oszczędności na ilościach energii na cele wyrównawcze w nowym modelu systemu.

W pierwszych czterech miesiącach tego roku przejęto więcej zielonej energii niż w grudniu zeszłego roku i te ilości zwiększały się stopniowo (w styczniu wyniosły 162 GW, a w kwietniu 205 GW), z czego trzeba odliczyć 65-84 GW planowaną sprzedaż przez HUPX (co daje 800-950 mln Huf planowanych zysków). Koszt przydzielony cyklu bilansowego KAT po grudniowym 6,2 mld Huf wyniósł miesięcznie w pierwszych czterech miesiącach br. od 5,1 mld do 6 mld Huf, a koszt dla planowanej sprzedaży dla producentów KAT wyniósł w grudniu 38,12 Huf, a w dla poszczególnych miesięcy 2014 r. od 33 do 37 Huf, co oznacza, że pomimo podwyżki cen transferowych koszty systemu KÁT są niższe.

WPHI Budapeszt

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert