Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiększe zaufanie inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych na Węgrzech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 16:49:00
polska, węgry, lengyelország, magyarország

W opinii specjalistów zebranych na corocznym śniadaniu organizowanym przez CBRE, międzynarodową firmę doradczą ds. nieruchomości, co odważniejsi inwestorzy na nowo wpisali Węgry na swoje mapy dot. inwestycji.

W opinii specjalistów zebranych na corocznym śniadaniu organizowanym przez CBRE, międzynarodową firmę doradczą ds. nieruchomości, co odważniejsi inwestorzy na nowo wpisali Węgry na swoje mapy dot. inwestycji. Oceniono również początek 2014 r. jako korzystny z powodu większego zainteresowania ze strony klientów i większej ilości zleceń. Powodem optymizmu specjalistów ds. nieruchomości jest, po pięciu latach spadków, poprawa sytuacji na rynku nieruchomości. Inwestorzy już tak bardzo nie obawiają się recesji, PKB dla większości krajów unijnych wzrosło dwukrotnie w latach 2012-2014. Czas tanich kredytów się już skończył, jednak odsetki są niskie, a także dostępne są już nowe źródła finansowania. Europa na nowo stała się celem międzynarodowych inwestorów. W skali rocznej rynek nieruchomości komercyjnych w Europie w 2013 r. wzrósł o 29%, do wartości 166 mld Euro.

Nadal najbardziej atrakcyjną jest Zachodnia Europa, gdzie liderami są Londyn i Niemcy oraz Hiszpania. Na dojrzałych rynkach krajów Europy Zachodniej głównie inwestuje kapitał z krajów Bliskiego Wschodu oraz z Azji (udział kapitału azjatyckiego wzrósł w ostatnich dwóch latach dwukrotnie). Jednak przeprowadzone w tym roku badania pokazują, że sytuacja może się zmienić. Z momentem, gdy klasyczne rynki się wypełniają, inwestorzy zwracają swoją uwagę na rynki może i bardziej ryzykowne, jednak obiecujące wyższe zyski. Inwestorzy z Ameryki Północnej są skłonni otworzyć się na wschód, w stronę Europy Środkowej. Oczywiście w tym regionie jeszcze przez długi czas preferowana będzie Polska, jednak obiecujący jest fakt wzrostu udziału Węgier w rynku z 3% na 5% w 2013 r., a, co najważniejsze, zmieniło się również postrzeganie Węgier przez samych inwestorów.

Pan Mike Atwell, prezes CBRE KKE, ocenił, na podstawie swojej odbytej w ostatnim czasie corocznej wizyty u klientów m.in. w Londynie i Niemczech, że nastawienie wobec Węgier - jako potencjalnego rynku dla inwestycji - jest bardziej optymistyczne niż w latach poprzednich, podczas których typową odpowiedzią na pytanie o Węgry było kategoryczne nie. Jednak w opinii Pana Atwell nie oznacza to nagłego zwrotu, ale raczej wzrost atrakcyjności kraju nad Dunajem w oczach co odważniejszych inwestorów. Dobrym jednak znakiem jest w ogóle pojawienie się Węgier w wynikach badań nastrojów inwestorów przeprowadzonych w Londynie, ponieważ od lat Węgry nie pojawiały się na tego typu listach.

W opinii Pana Gábora Borbélya, kierownika działu ds. badań i doradztwa w CBRE, sytuację na rynku ocenia się jako dobrą: wzrost zainteresowania wynajmem, spadek ilości opustoszonych budynków oraz racjonalne podejście do rozwoju miasta czynią Budapeszt atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. W opinii ekspertów londyńskiego CBRE obok Londynu, Madrytu oraz Dublina właśnie w Budapeszcie oczekuje się w przeciągu kolejnych pięciu lat najwyższych wzrostów dla wartości nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomościach komercyjnych w krajach Środkowej i Wschodniej Europy (nie licząc Rosji, dane w procentach)

 

Polska

Czechy

Słowacja

Rumunia

Węgry

Inne

2012 r.

68

18

0

5

3

9

2013 r.

61

21

5

5

5

3

WPHI Budapeszt

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert