ZAŁOŻENIE SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NA WĘGRZECH
Poniżej przedstawiamy informację jak krok po kroku założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na Węgrzech (węg. Korlátolt Felelősségű Társaság lub KFT).
Krok 1 Wstępna rozmowa dotycząca celów, które inwestor (założyciel spółki) chce osiągnąć
Krok 2 Sprawdzenie dostępności nazwy przyszłej spółki (sprawdzenie rejestru spółek jako minimum oraz opcjonalnie weryfikacja pod kątem wcześniejszych praw własności intelektualnej do danej nazwy)
Krok 3 Przygotowanie dokumentów korporacyjnych przez PETERKA&PARTNERS, w tym umowy spółki. Umowa spółki może zawierać poniższe postanowienia:
I. Siedziba
Siedzibą spółki może być lokal udostępniony przez samego wspólnika, lokal przysługujący tytułem najmu lub lokal udostępniony przez dostawców tzw. wirtualnych biur. Jeśli zdecydujecie się Państwo na ostatnie rozwiązanie to możemy polecić dostawców, którzy świadczą takie usługi w rozsądnych cenach (ok. 300,00-400,00 EUR rocznie).
II. Wspólnicy
Spółka może mieć jednego lub więcej wspólników. Wspólnikiem może być zarówno osoba fizyczna i prawna.
III. Dyrektor/-rzy zarządzający i inne osoby pełniące funkcje menedżerskie
Dyrektor zarządzający jest powoływany przez wspólnika /-ów i jest weryfikowany pod kątem zakazu zajmowania danego stanowiska.
IV. Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi co najmniej 3.000.000,00 HUF. Kapitał zakładowy może być pokryty wkładami pieniężnymi lub wkładami niepieniężnymi. Zapłata wkładu pieniężnego może zostać odroczona. Wkłady pieniężne wspólników mogą być wpłacane w gotówce na rachunek bankowy spółki lub do depozytu. W ostatnim przypadku dyrektor zarządzający składa oświadczenie o dostępności funduszy.
V. Zakres działalności
Wspólnicy muszą określić zakres działalności spółki zgodnie z kodami NACE (węg. TEÁOR) lub mogą odstąpić od nomenklatury kodów i opisać działalność spółki indywidualnie.
VI. Rada nadzorcza i audytor
Wspólnicy mogą ustanowić w spółce radę nadzorczą i wyznaczyć audytora. W niektórych ustawowo uregulowanych przypadkach powołanie rady nadzorczej i wyznaczenie audytora jest obowiązkowe.
VII. Pośrednik do celów korespondencyjnych
Dla każdego zagranicznego wspólnika i dyrektora zarządzającego należy wyznaczyć lokalnego pośrednika z adresem na Węgrzech (to zadanie może wykonać nasza kancelaria), który otrzyma i przekaże każdą przesyłkę pocztową.
Krok 4 Otwarcie konta bankowego
Początkowo konto bankowe będzie tylko kontem technicznym, na które można wpłacać wkłady na pokrycie kapitału zakładowego jeżeli środki pieniężne nie zostaną wpłacone do depozytu.
Krok 5 Rejestracja firmy w Węgierskim Sądzie Rejestrowym
Sąd rejestrowy rejestruje spółkę. Procedura jest w pełni elektroniczna i do wykonania tej czynności należy zaangażować profesjonalnego pełnomocnika. Sąd rejestrowy wydaje elektroniczny certyfikat rejestracji w ciągu kilku dni.
Podczas rejestracji spółki sąd rejestrowy uzyskuje drogą elektroniczną od Urzędu Skarbowego i Celnego numer podatkowy spółki i kod statystyczny.
Koszty, opłaty rejestracyjne: Za rejestrację spółki i publikację informacji o rejestracji nie pobiera się opłaty.
Jeżeli niezbędne będzie tłumaczenie jakiegokolwiek dokumentu (np. wypisu z zagranicznego rejestru spółek handlowych) mogą pojawić się również dodatkowe koszty z tym związane. W związku z powyższym możemy polecić biura tłumaczeń świadczące usługi po konkurencyjnych cenach.
Dokumenty wymagane do rejestracji spółki z o.o. obejmują między innymi:
- umowę spółki (umowa szablonowa lub umowa zindywidualizowana)
- w stosownych przypadkach - zaświadczenie o zarejestrowaniu spółki zagranicznej wydane w ciągu trzech miesięcy wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język więgierski;
- lista wspólników;
- zgody dyrektora/-ów zarządzających, członków rady nadzorczej i audytora na objęcie funkcji;
- pełnomocnictwo dla pełnomocnika;
- oświadczenia o siedzibie spółki;
- oświadczenie o pokryciu wkładów pieniężnych i niepieniężnych;
- wzory podpisów sygnatariuszy (założycieli).
Krok 6 Rejestracja w węgierskim urzędzie skarbowym, urzędzie gminy, izbie handlowej
Rejestracja dla celów podatkowych odbywa się jednocześnie z procesem założenia spółki. Inne czynności związane z rejestracją podatkową (dotyczące krajowych i gminnych urzędów skarbowych) mogą być wykonywane przez księgowych. Na życzenie klienta możemy polecić dostawców usług księgowych.
Spółki podlegają obowiązkowej rejestracji w odpowiednich izbach przemysłowych. W tym celu należy należy złożyć wniosek zgłoszeniowy i uiścić roczną opłatę członkowską w wysokości ok. 20,00 EUR.
Krok 7 Rejestracja konta elektronicznego spółki (Company Gateaway)
Księgowi dokonują rejestracji elektronicznego konta spółki w bezpłatnym, państwowym i obowiązkowym dla wszystkich podmiotów gospodarczych systemie informatycznym (Company Gateaway) w ciągu 8 dni od rejestracji przez sąd rejestrowy.
Opracowano przez:
PETERKA & PARTNERS Iroda
Vörösmarty tér 4.
1051 Budapest,
Tel: +36 1 235 1090
Marcin Kryszko (kryszko@peterkapartners.ru), +48 226 967 201
dr. Veronika TILL (till@peterkapartners.hu), +3612351096
dr. András CSEHÓ (cseho@peterkapartners.hu), +3612351092