Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNotyfikacja suplementów diety

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marcin Karaskiewicz | 2018-11-29 10:12:45
notyfikacja

notyfikacja

Notyfikacja suplementów diety na Węgrzech

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie notyfikacji suplementów diety 37/2004. (IV.26.) wraz z wejściem w życie rozporządzenia ESZCSM nr 37/2004. (IV.26.) w miejsce dotychczasowych obowiązków rejestracyjnych został wprowadzony obowiązek powiadomienia (notyfikacji) właściwego urzędu administracji państwowej o zamiarze wprowadzenia nowego produktu na rynek. Notyfikacja obejmuje złożenie do Narodowego Instytutu Farmacji i Żywienia (OGYÉI) stosownego wniosku online, przesłanie etykiety produktu, arkusza danych i uiszczenie opłaty za obsługę administracyjną. Wniosek o notyfikację powinien zostać złożony najpóźniej w dniu wprowadzenia produktu na rynek.

 

E-administracja

Zgodnie z ustawą CXXXII z 2015 r. o usługach elektronicznych, od 1 stycznia 2018 r. podmioty gospodarcze są zobowiązane do przekazywania organom państwowym dokumenty drogą elektroniczną. Zgodnie z w/w ustawą, począwszy od 1 stycznia 2018 r. OGYÉI zapewnia swoim klientom możliwość składania wniosków w wersji elektronicznej.

W sprawie pytań dotyczących e-administracji należy kontaktować się z urzędem pod adresem: eugyintezes@ogyei.gov.hu.

W przypadku konieczności osobistego dostarczena nośników/dokumentacji (np. na CD, pendrive) można tego dokonać w głównej siedzibie urzędu pod adresem: 1051 Budapeszt, Zrínyi utca 3. Godziny otwarcia biura obsługi klienta znajdą Państwo tutaj. (nie ma możliwości osobistego załatwiania spraw w biurze OGYÉI pod adresem: 1097 Budapeszt, Albert Flórián út 3./a)

Więcej informacji na temat elektronicznego obiegu dokumentów znajduje się pod linkiem: https://www.ogyei.gov.hu/eugyintezes/

 

Co powinna zawierać dokumentacja zgłoszeniowa?

Dokumenty wymagane w procesie notyfikacji produkty określone zostały w załączniku nr 4 dekretu ESzCsM 37/2004. (IV.26.) w sprawie formularza powiadomienia, etykiety i opłaty za usługi administracyjne i są to:

arkusz danych (Przewodnik do arkusza danych)

• kopia etykiety (etykieta w języku węgierskim lub projekt tekstu zastępczej etykiety, projekt graficzny oryginalnego opakowania - obowiązkowe w przypadku zastępczego opakowania etykiet).

 

Opłata administracyjna

Notyfikacja suplementów diety wiąże się z opłatą za obsługę administracyjną, której wysokość ustalona jest na podstawie dekretu EÜM nr 2 (3) 1/2009 Załącznik II.1 i II.4. w sprawie opłat należnych za niektóre procedury i usługi administracyjne służby publicznej zdrowia publicznego i służb medycznych i wynosi 50 000 HUF – płatna na rachunek OGYÉI.

W polu „Közlemény” (ogłoszenie) należy zawsze podać termin "suplement diety", a także dokładny opis produktu (w przypadku nowego powiadomienia) lub dokładny opis i numer uprzedniej notyfikacji produktu (jeśli została zmodyfikowany). Potwierdzenie opłaty powinno zostać dołączone do wniosku.

Urząd traktuje każdą zmianę danych dokonaną po notyfikacji jako nowe zgłoszenie, zgodnie z dekretem ESzCsM 34/2004. (IV.26.).

Informujemy, że w/w przepisy nie zezwalają na dokonywanie zmian w danych dotyczących suplementów diety jako modyfikacji, wszelkie zmiany, o którym mowa powyżej, muszą być traktowane jako nowe zgłoszenie.

Ta sama zasada dotyczy zgłoszeń, w przypadku których zgłaszający wysłał informacje wyłącznie w celu "potwierdzenia" dotychczasowych danych.

 

Potwierdzenie notyfikacji

Zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2018 r. przepisami, urzędowe potwierdzenie notyfikacji powinno nastąpić w ciągu 8 dni roboczych.

Jeśli złożony wniosek nie spełnia ustawowych wymogów formalnych, urząd OGYÉI odrzuca wniosek w formie odmowy notyfikacji.

 

Szczegółowe informacje nt. notyfikacji suplementów diety można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Farmacji i Żywienia (OGYÉI) w języku węgierskim:

https://www.ogyei.gov.hu/etrend_kiegeszitok

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka sł&...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka sł...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ? Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka sł&...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert