Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWymiana handlowa z Węgrami w 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marcin Karaskiewicz | 2016-10-13 12:20:44
handel, wymiana handlowa, eksport, import, 2015, polsko-węgierska wymiana handlowa, polski eksport na węgry

Wartość węgierskiego eksportu w 2015 r. wyniosła 90,7 mld euro, czyli o 7,4% więcej niż w roku poprzednim. Wartość importu wyniosła 82,6 mld euro o 5,6% więcej niż w roku 2014.

Dodatnie saldo w handlu zagranicznym Węgier za 2015 r. wzrosło o 1,8 mld euro do wartości 8,1 mld euro.

 

Dane za 11 miesięcy 2015 r. udostępnione przez węgierski GUS wskazują Polskę jako 4. największego eksportera na Węgry (po Niemczech, Austrii i Chinach) z eksportem na poziomie 4,2 mld euro (wzrost o 12,1%) oraz dodatnim saldem wymiany handlowej w wysokości 1 mld euro.

 

Jeszcze w 2014 r. Polska była szóstym partnerem handlowym Węgier po Niemczech, Austrii, Rosji, Słowacji i Włoszech oraz 6. największym dostawcą towarów na Węgry po Niemczech, Rosji, Chinach, Austrii i Słowacji, przed m.in. Włochami, Francją, Czechami i Rumunią.

 

Polska utrzymuje od lat dodatnie saldo wymiany handlowej w relacjach z Węgrami, które za 2014 r. wyniosło 1,7 mld EUR.

 

W polskim eksporcie na Węgry od dłuższego czasu dominują:

  • urządzenia mechaniczne i elektryczne,
  • wyroby gumowe,
  • tworzywa sztuczne,
  • produkty chemii organicznej,
  • produkty spożywcze.

 

Dynamiczny wzrost odnotowano także w przypadku eksportu pasz zwierzęcych. Wysoki udział w polskim eksporcie mają także produkty przemysłu lekkiego oraz produkty mineralne.

 

Import z Węgier jest w ponad 30% zdominowany przez maszyny i urządzenia, przed pojazdami i wyrobami z metali nieszlachetnych, produktami chemicznymi i tworzywami sztucznymi.