Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWęgierski rząd wykupuje sieci przesyłowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marcin Karaskiewicz | 2015-10-28 12:44:24
energia, sieci przesyłowe

Węgierski urząd regulujący rynek energii poinformował o przeniesieniu klientów z zarządzanych dotychczas przez niemieckiego inwestora RWE firm Elmű oraz Émász do wspólnie utworzonego przedsięwzięcia partycypacyjnego Elmű-Émász Energiaszolgálatato.

 

Elmű i Émász wychodzą z rynku

Węgierski urząd regulujący rynek energii poinformował o przeniesieniu klientów z zarządzanych dotychczas przez niemieckiego inwestora RWE firm Elmű oraz Émász do wspólnie utworzonego przedsięwzięcia partycypacyjnego Elmű-Émász Energiaszolgálatato.

Urząd zdecydował o odebraniu dostawcom Elmű oraz Émász licencji na dostawy energii do klientów indywidualnych.

Państwowy Bank MFB wykupi Elmű oraz Émász, a także przejmie ich klientów, czytamy w liście intencyjnym podpisanym przez RWE oraz węgierski rząd.

Następca tej firmy będzie kontrolowany przez narodowego dostawcę usług użyteczności publicznej. Dzięki temu rozwiązaniu, nie ma potrzeby przenoszenie klientów od jednego dostawcy do drugiego, informują przedstawiciele rządu.

 

Rząd za wykupem sieci przesyłowych

Węgierski rząd zamierza do 2017 roku wykupić wszystkie zagraniczne firmy będące właścicielami infrastruktury przesyłowej. Dostawcy gazu do gospodarstw domowych tacy jak Elmű-Émász, Edf oraz Tigáz zostali niedawno kupienii.

 

Wykup akcji właścicieli sieci przesyłowych zostanie sfinansowany w postaci udzielonych przez Państwowy Bank Rozwoju pożyczek w wysokości 566-596 mln HUF. Takie rozwiązanie nie zwiększy dziury budżetowej, jednak od 2021 roku tak forma pożyczek będzie zakazana przez UE.