Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 17:07:42
węgry, zamówienia publiczne, przetargi

Podstawą węgierskiego systemu zamówień publicznych jest ustawa, która określa, jakie instytucje i w jakich przypadkach muszą stosować system zamówień publicznych.

 

 

Ustawa numer CXXIX powołała również organ podległy bezpośrednio Parlamentowi – Radę Zamówień Publicznych.

Jako członek UE, Węgry muszą w pełni przyjąć europejskie prawodawstwo w tym zakresie.

Istnieje portal internetowy www.kozbeszerzes.hu , ale po angielsku jego zawartość jest niezwykle skromna (przetłumaczona została tam ustawa wraz ze zmianami). Elektroniczny biuletyn zamówień publicznych jest tylko po węgiersku.

Znowelizowana w 2013 roku ustawa o prawie zamówień publicznych zmniejsza obciążenia administracyjne małych i średnich przedsiębiorców poprzez wprowadzenie zasady, że za dokumentację przetargową płaci tylko podmiot wygrywający przetarg. Ułatwieniem jest również zmniejszenie liczby wymaganej dokumentacji ofertowej z trzech egzemplarzy do jednego. W zamian jednak podmiot zamawiający może żądać, obok kopii papierowej, również elektronicznej wersji dokumentacji. Nowelizacja zobowiązuje zamawiającego do udokumentowania w bazie danych zamówień publicznych przebiegu postępowania zamówieniowego.

Nowelizacja ogranicza praktykę oferentów, by obejmować oferty tajemnicą handlową. Dopuszczalne jest uznanie za tajemnicę handlową wyłącznie tej oferty, której upublicznienie spowodowałoby dla oferenta nieproporcjonalnie duże szkody, stosownie do przepisów kodeksu cywilnego.

Na Węgrzech możliwe było, by zamawiający wezwał do składania ofert tylko trzech oferentów i po przeprowadzeniu z nimi negocjacji od razu ogłaszał wynik przetargu. Uniemożliwiono jednak taki tryb postępowania, gdyż wymagają od zamawiających, by umieścili wezwanie do składania ofert na swoich stronach internetowych.

Nowelizacja umożliwia stosowanie przy zamówieniach na inwestycje budowlane przepisów, w myśl których przy mniejszych zamówieniach zamawiający może określić przebieg postępowania. Ustawodawca zwiększył wysokość zaliczki, jakiej może żądać podmiot wygrywający dany przetarg - z 10 mln forintów do 68 mln forintów oraz wysokość rezerwy z 5 proc. do 10 proc.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert