Węgry zapewniają swoim obywatelom swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Gwarantuje to wprowadzona na początku przemian ustrojowych, w 1990 roku, ustawa o prywatnej przedsiębiorczości (Evt., V 1990). Po przystąpieniu Węgier do Unii Europejskiej ustawa ta odnosi się również do obywateli innych państw członkowskich Wspólnoty.
Formy prawne i zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej reguluje Kodeks cywilny (ustawa V z 2013 roku), który obowiązuje od 15 marca 2014 roku.
Węgierskie regulacje dotyczące firm i spółek są podobne do tych, jakie obowiązują w innych krajach UE. Natomiast kwestie dotyczące ewidencji działalności gospodarczej oraz procedur związanych z zakończeniem działalności reguluje ustawa V z 2006 r.
Firmy zagraniczne mogą rejestrować swoje oddziały i przedstawicielstwa w Węgierskim Sądzie Rejestrowym (Cégbíróság).
Podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej:
- spółka jawna Kkt. (Közkereseti Társaság, Unlimited Partnership)
- spółka komandytowa Bt. (Betéti Társaság, Limited Partnership)
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Kft. (Korlátolt Felelősségű Társaság, Limited Liability Company)
- spółka akcyjna Rt. (Részvénytársaság, Company Limited by Shares)
Na Węgrzech są dwa rodzaje spółek akcyjnych:
- spółki o zamkniętym akcjonariacie Zrt. (Zártkörűen működő részvénytársaság, Closed Company Limited by Shares)
- spółki o akcjonariacie publicznym Nyrt. (Nyilvánosan működő részvénytársaság, Public Company Limited by Shares).
Kto może założyć działalność gospodarczą:
- obywatel Węgier
- obywatel innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie zawartych z nimi porozumień, również obywatel Wspólnoty Europejskiej, a także państw nie należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przyjęły zasady dotyczące swobodnego osiedlania się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- osoby, których nie obejmuje punkt 2, ale które są objęte ustawą o swobodnym wjeździe i pobycie oraz które korzystają z posiadanego prawa swobodnego wjazdu i pobytu na terenie Węgier.
- osoby posiadające status imigranta lub osiedlonego z krajów trzecich, nadany im na podstawie pozwolenia o pracę zarobkową, złączenia z rodziną lub wykonywania pracy badawczej, a także o statusie uchodźcy, które są objęte ustawą o swobodnym wjeździe i pobycie, i wynikającymi z niej prawami obowiązującymi na terenie Węgier
Kto nie może założyć działalności gospodarczej:
- osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub taka, która nie ma zdolności do czynności prawnych
- osoba, która została skazana wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za naruszenie zasad porządku publicznego, prawa międzynarodowego i gospodarczego oraz własności prywatnej, do czasu pełnego zwolnienia od karnych następstw prawnych tego czynu
- osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za świadome czyny karalne na roczne lub dłuższe pozbawienie wolności, do czasu pełnego zwolnienia od karnych następstw prawnych tego czynu
- osoba, która jest udziałowcem w firmie prywatnej lub członkiem zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością