Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOgólne zasady zakładania spółek handlowych na Węgrzech

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marcin Karaskiewicz | 2016-01-11 11:53:40
spółki handlowe rejestracja działalność gospodarcza

Do założenia spółki handlowej – za wyjątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej – potrzeba przynajmniej dwóch wspólników. Osoba fizyczna w tym samym czasie tylko w jednej spółce handlowej może być wspólnikiem z nieograniczoną odpowiedzialnością.

Zakładanie spółek handlowych na Węgrzech może odbywać się wyłącznie w formie uregulowanej ustawą V z 2013 roku o Prawie Cywilnym.

Spółkę handlową dla prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej mogą zakładać zarówno zagraniczne jak i krajowe osoby fizyczne i prawne, jednostki gospodarcze nie posiadające osobowości prawnej, które mogą wstępować do już działającej spółki jako członek lub w spółce nabywać udziały (akcje).

Do założenia spółki handlowej – za wyjątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej – potrzeba przynajmniej dwóch wspólników. Osoba fizyczna w tym samym czasie tylko w jednej spółce handlowej może być wspólnikiem z nieograniczoną odpowiedzialnością (spółka komandytowa).

 

Prawo może wymagać, aby poszczególne rodzaje działalności gospodarczej można było wykonywać wyłącznie w określonych formach spółek handlowych, jak też ustawa może wymagać zezwoleń urzędowych do zakładaniu spółki handlowej.

Jeżeli przepis prawny wiąże prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej z uzyskaniem zezwoleń urzędowych, to spółka handlowa może prowadzić taką działalność dopiero po uzyskaniu takiego zezwolenia.

Spółka handlowa może prowadzić działalność gospodarczą związaną z koniecznością posiadania określonych kwalifikacji, i jeżeli przepisy prawa nie określają wyjątku, to tylko wtedy, jeżeli wśród wspólników współdziałających w spółce osobiście, wśród pracowników lub osób, które na podstawie zawartej ze spółką długoterminowej umowy cywilnoprawnej działają na rzecz spółki, jest przynajmniej jedna osoba o kwalifikacjach odpowiadających wymaganiom zawartym w przepisach prawnych.

 

Podczas zakładania spółki handlowej dokumenty firmy muszą zostać podpisane przez wspólników i przez jej mianowanego dyrektora oraz muszą być kontrasygnowane przez adwokata, zarejestrowanego na Węgrzech.

Uwierzytelniony podpis przedstawiciela spółki handlowej można potwierdzić na dwa sposoby:

 

  • wzorem podpisu uwierzytelnionym przez notariusza, albo
  • przy pomocy kontrasygnowanego przez adwokata wzoru podpisu, który adwokat może sporządzić wyłącznie podczas procesu rejestrowania firmy lub w czasie dokonywania zmiany rejestracji,
    • jeżeli sporządza statut lub wprowadza zmiany do statutu i kontrasygnuje ten dokument, albo
    • jeżeli wzór podpisu stanowi załącznik do rejestracji firmy lub do wniosku o dokonanie zmian.

 

Dokumenty firmy w ciągu 30 dni od ich podpisania muszą zostać złożone we właściwym sądzie rejestrowym. Po złożeniu dokumentów firmy w sądzie rejestrowym, spółka może rozpocząć działalność. Jeżeli spółka ma zamiar prowadzić również taką działalność, do której, na podstawie odnośnych przepisów prawnych, potrzebne jest urzędowe zezwolenie, to działalność taką można rozpocząć po zarejestrowaniu spółki i uzyskaniu stosownego zezwolenia.

 

Wniosek o rejestrację firmy lub o wprowadzenie zmian można złożyć wyłącznie na drodze elektronicznej. Jeśli dokumenty firmy trzeba przekształcić na formę elektroniczną, to uprawnionym do tego jest jej przedstawiciel prawny.

 

Stan prawny na dzień 30 listopada 2015 roku

 

Zespół Adwokacki BALÁZS & KOVÁTSITS

Dr. TamásBALÁZS

http://www.bakolegal.com/lengyel/

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nici do haftu maszynowego

Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i spraw...
Polska - Sulechów (miasto) 2021-04-21 Dodał: Pozostałe tekstylia Zobacz ofertę

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert