Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 17:10:11
węgry, nieruchomości, prawo

Zgodnie z węgierskimi przepisami cudzoziemiec - bez względu na to, czy jest obywatelem krajów Unii Europejskiej, czy krajów trzecich - nie może nabyć ziemi rolnej.

 

 

Od 1 maja 2004 roku generalna zasada, iż nabycie nieruchomości lub udziałów i akcji w spółkach będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości przez cudzoziemców wymaga zezwolenia, nie ma zastosowania do obywateli oraz przedsiębiorców posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tą ostatnią grupę obowiązują te same zasady co obywateli węgierskich. Jedynym wyjątkiem jest zakup ziemi rolnej.

Zgodnie z przepisami cudzoziemiec - bez względu na to, czy jest obywatelem krajów Unii Europejskiej, czy krajów trzecich - nie może nabyć ziemi rolnej. Obywatel krajów Unii Europejskiej, którego miejscem zamieszkania oraz miejscem uprawiania roli nie są Węgry, może zakupić gospodarstwo (siedlisko) niebędące terenem uprawnym o maksymalnej wielkości 6000 m kw. Wytyczne dotyczące terenów uznanych za nieuprawne są zawarte w Rozporządzeniu Rządowym nr 7/1996. (I. 18.). Obywatele krajów trzecich mogą tego typu nieruchomość zakupić za pozwoleniem wydanym przez odpowiedni dla nieruchomości samorząd terytorialny.

 

 

Obywatel kraju członkowskiego UE, którego miejscem zamieszkania oraz miejscem docelowego uprawiania ziemi są Węgry, może kupić ziemię rolną (pod takimi samymi restrykcjami ilościowymi, co obywatel Węgier - do 300 ha) jeżeli:

  • zamierza prowadzić indywidualną działalność rolniczą
  • legalnie mieszka i prowadzi już działalność rolniczą na terenie Węgier przynajmniej od trzech lat (dzierżawiąc ziemię rolną), co może potwierdzić odpowiednią dokumentacją. Musi złożyć oświadczenie, iż nadal będzie kontynuować tego typu działalność, dotrzymując obowiązujących warunków (np. dochód z innego typu działalności niż rolnicza nie przekroczy 25 proc. wszystkich jego dochodów).

Zakup nieruchomości na Węgrzech musi się odbyć na podstawie umowy pisemnej zawierającej:

  • dane osobowe obu stron umowy
  • dokładne dane dotyczące położenia nieruchomości i jej dotychczasowego właściciela/i
  • dane dotyczące obywatelstwa stron umowy
  • dokładną datę i miejsce podpisania umowy
  • w przypadku większej ilości stron umowy - podpisy obu stron umowy na każdej ze stron dokumentu oraz pełny podpis na jego końcu. Umowa musi być potwierdzona przez prawnika lub doradcę prawnego lub być ujęta w akt notarialny przez notariusza

Nieruchomość na Węgrzech można kupić tylko od właściciela, który jest wpisany do Rejestru nieruchomości jako osoba, która w dniu sprzedaży posiada prawo własności do danej nieruchomości.

Koszty wystawienia niezbędnej dokumentacji na dzień sprzedaży nieruchomości, jeśli strony nie ustalą inaczej, obciąża sprzedającego. Koszty podpisania umowy sprzedaży nieruchomości (obsługa prawna), podatków i wpisu do Rejestru nieruchomości, jeśli strony nie ustalą inaczej, ponosi kupujący. Koszty obsługi prawnej wahają się od 0,5 proc do 1,5 proc. wartości nieruchomości. Poniżej pewnej sumy prawnik nie podejmie się obsługi prawnej – obecnie to minimum ok. 20 tys. forintów. Dla obsługi notarialnej obowiązują stawki taksy notarialnej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert